Púchovské centrum jednodňovej a plastickej chirurgie

042/3 810 044

info@mgmmedical.sk

Odstránenie prsných žliaz u mužov (Gynekomastia)

Gynekomastia je zväčšenie prsných žliaz u mužov. Zriedkavejšie je postihnutie len jednej prsníkovej žľazy. Vyskytuje sa približne u 30-40% mužov. Veľkosť prsníkovej žľazy určuje hladina estrogénu. Príčinou gynekomastie u mužov môže byť endokrinne, metabolické, nádorové ochorenie, či užívanie hormonálnych liekov, steroidných anabolík a i. Prsná žľaza sa u mužov prechodne zväčšuje v adolescentnom období, čo je následok hormonálnych zmien - nadbytok estrogénu. Tento jav je v období dospievania normálny, časom sa stratí a nevyžaduje často žiadnu liečbu. Pokiaľ stav pretrváva aj po puberte, prípadne sa objaví v dospelosti, je možné tento problém riešiť operačne. Dôležité je vyšetrenie lekárom, na odhalenie príčiny vzniku gynekomastie.
Niektorí muži sa vyrovnávajú s gynekomastiou dobre, ale pribúda tých, ktorým spôsobuje značné problémy a komplexy a rozhodnú sa pre operačné riešenie.

Gynekomastia má niekoľko typov, od čoho sa odvíja aj typ operácie.
Môže byť:

  • žľazová (zmnoženie prsnej žľazy - potreba chirurgického odstránenia žľazy)
  • žľazovo - tuková
  • tuková (jedná sa o tzv. pseudogynekomastiu- vhodné riešenie je liposukcia)

Gynekomastiu je možné v niektorých prípadoch liečiť konzervatívne, ale vo väčšine prípadov je nutné podstúpiť chirurgický zákrok.

Pred operáciou:

Operácii predchádza osobná konzultácia s plastickým chirurgom, ktorý vás bude operovať. Porozprávate o možnostiach, spôsobe operácie a o všetkom, čo potrebujete pred operáciou vedieť a zaujíma vás. Lekár vás vyšetrí zhodnotí váš stav, určí o aký typ gynekomastie ide, podľa čoho sa volí typ operácie. V prípade záujmu a odporučenia sa stanoví termín operácie.

Zákrok prebieha v celkovej anestézii, čiže klient je úplne uspatý. Predoperačne je potrebné kompletné laboratórne vyšetrenie krvi a interné predoperačné vyšetrenie (cez obvodného lekára, alebo u nás- hradí si ho klient sám). Odporúča sa dva týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalycilovu (Aspiryn, Anopyrin, Alnagon a i.) z dôvodu rizika zvýšeného krvácania. Klient musí byť zdravý (neprítomnosť akútneho ochorenia- chrípka, angína 3 týždne pred plánovanou operáciou). V prípade akútneho ochorenia sa termín operácie prekladá. Večer pred zákrokom je vhodné sa osprchovať, oholiť si hrudník, a 6 hodín pred operáciou nič nejesť a nepiť.

Operácia:

Trvanie operácie závisí od rozsahu a typu operácie cca od 1-1,5 do 3 hodín. Rez je najčastejšie vedený po obvode bradavky a je 3-4 cm dlhý, aby pooperačná jazva bola diskrétna. Podstatou operácie je zmenšenie alebo odstránenie prsnej žľazy, jej modelácia do žiadaného tvaru, posun prsného dvorca, prípadne odstránenie prebytočnej kože. Pri pseudogynekomastii sa nadbytočné tukové tkanivo odstraňuje liposukciou. Pri riešení veľkých gynekomastií sa postupy pre dobrý výsledný efekt kombinujú. Podľa potreby sa zavádzajú do rán drény ktoré sú odstránené na druhý deň. Po operácií sa klient oblečie do špeciálneho kompresného prádla.

Pooperačné obdobie a režim:

Po zákroku je klient sledovaný, podávajú sa analgetická, príp. preventívne antibiotická liečba. Pooperačná bolesť je dobre zvládnuteľná analgetikami. Hospitalizácia trvá jeden deň. Pooperačne je treba počítať s modrinami a opuchom pretrvávajúcim cca 2 týždne - rekonvalescencia je individuálna. Niekedy sa môže vyskytnúť prechodná pooperačná strata citlivosti, ktorá sa však spontánne po niekoľkých týždňoch prinavráti. Kompresné elastické prádlo je potrebné nosiť cca 6 týždňov po operácií. Taktiež sa odporúča obmedziť napínanie a namáhanie prsných svalov, čomu treba prispôsobiť aktivity a životný štýl počas rekonvalescencie. Plné fyzické zaťaženie je možné po cca 6-8 týždňoch, kedy môžeme hodnotiť aj výsledný efekt operácie.

Komplikácie:

Rekonvalescencia je proces individuálny, na ktorý vplýva mnoho faktorov. V pooperačnom období je potrebné rešpektovať a riadiť sa odporúčaniami chirurga. Pred prepustením je klient informovaný o pooperačnom režime, bežných symptómoch, ktoré sa môžu vyskytnúť a o možných príznakoch komplikácií, kedy treba hneď informovať lekára prípadne kliniku.

O nás

Spoločnosť MGM Medical, s.r.o. vznikla v roku 2009.

Kde nás nájdete?

MGM medical, s.r.o.
NsP Zdravie Púchov
Pod Lachovcom 1727/55
020 01 Púchov

Kontaktné údaje

mobil: 0905 944 067
tel.: 042 38 10044
email: info@mgmmedical.sk

Copyright © 2017 MGM medical, s.r.o.

Created by JKC, s.r.o.