Púchovské centrum jednodňovej a plastickej chirurgie

042/3 810 044

info@mgmmedical.sk

Odsávanie tuku (Tumescenčná liposukcia)

Je efektívna chirurgická metóda na úpravu a odstránenie podkožnej vrstvy tuku na rôznych častiach tela. Účelom je modelovanie kontúr a tvarovanie postavy tzv. "body contouring". Cieľ zákroku nespočíva v chudnutí, ale formovaní kriviek tela do požadovanej podoby. Liposukcia nie je vhodný spôsob na riešenie obezity. Väčšine žien sa hromadí podkožný tuk na typických problémových miestach ako sú vnútorné - vonkajšie stehná, zadok, brucho, podbradok a i. a nedarí sa im schudnúť v týchto partiách ani úpravou životosprávy, či cvičením. V týchto prípadoch je veľmi efektívnou metódou na odstránenie podkožného tuku tumesčenčná liposukcia. Liposukcia má trvalý efekt za predpokladu, že si po zákroku budete udržiavať váhu vhodnou životosprávou. Vhodnými kandidátmi na liposukciu sú ženy aj muži od 18 do cca 45 rokov (vek nie je najpodstatnejším rozhodujúcim faktorom) s primeranou hmotnosťou a s dobrou elasticitou kože.

Tumenscenčná liposukcia spočíva v odsatí tukového tkaniva, kedy sa do vopred vyznačenej plochy (tukovej vrstvy) najskôr napustí infiltračný vodný roztok obsahujúci anestetika (znecitlivejúce látky), látky zmierňujúce krvácanie a následne sa vyvinutím podtlaku odsáva tukové tkanivo. Touto technikou dochádza k výrazne menšej tvorbe modrín, vďaka minimalizácií krvných strát a pritom ponúka rýchlejšiu, bezpečnejšiu a komfortnejšiu rekonvalescenciu. Operácia patrí medzi najčastejšie zákroky plastickej chirurgie. Najbežnejšie lokalizácie sú brucho, boky, vnútorné a vonkajšie stehná, brada, ramená. Zákrok sa väčšinou vykonáva v celkovej anestézií, čo poskytuje potrebný komfort jednak pre klienta, ale i pre plastického chirurga. Liposukciu v miestnom znecitlivení je možné previesť len v malých lokalizáciách, napr. pri vnútorných stehnách, kolenách, brade.

Pred operáciou:

Operácií predchádza osobná konzultácia s plastickým chirurgom, počas ktorej sa porozprávate o možnostiach, spôsobe operácie a o všetkom, čo potrebujete pred operáciou vedieť a zaujíma vás. Lekár vás vyšetrí zhodnotí váš stav, elasticitu a kvalitu pokožky a zákrok odporučí alebo neodporučí, prípadne navrhne iný spôsob zákroku - úpravy postavy. V prípade záujmu a odporučenia sa stanoví termín operácie.

Pokiaľ sa operácia vykonáva v celkovej anestézií potrebujete kompletné vyšetrenie krvi a predoperačné interné vyšetrenie (cez obvodného lekára, alebo u nás- hradí si klient sám). Odporúča sa dva týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalycilovu (Aspiryn, Anopyrin, Alnagon a i.) z dôvodu možného rizika zvýšeného krvácania. V prípade fajčiarov sa odporúča dva týždne pred aj po operácií nefajčiť. U žien užívajúcich antikoncepciu, je vhodné prekonzultovať so svojim gynekológom jej prípadné vysadenie. Klient/ka musí byť zdravý (neprítomnosť akútneho ochorenia- chrípka, angína 3 týždne pred plánovanou operáciou). V prípade akútneho ochorenia sa termín operácie prekladá. Večer pred zákrokom je vhodné osprchovať sa a 6 hodín pred operáciou nič nejesť a nepiť. Pri lokálnom znecitlivení je nutné vyšetrenie krvného obrazu a hemokoagulačných faktorov krvi.

Operácia:

Trvanie operácie záleží od počtu a lokalizácie operovaných oblasti, minimálne 1 hodinu a viac. Tuk sa odsáva pomocou kanýl (kovové trubičky), ktoré sú zavedené do tela ( tukového tkaniva). Rezy sú malé (cca 5 mm) obyčajne umiestnené v prirodzených kožných záhyboch, aby boli minimálne viditeľné. Po odsatí tuku sa rezy uzatvoria 1 - 2 stehmi. Po operácií sa naloží špeciálna elastická kompresná bielizeň na odsávanú oblasť.

Pooperačné obdobie a režim:

Pooperačná bolesť je dobre zvládnuteľná, pripisovaná pocitu väčšej svalovici v operovaných oblastiach. Po operácií je klient/ka monitorovaný, podávajú sa analgetiká, preventívne antibiotika a pri nekomplikovanom pooperačnom priebehu je v ten deň večer, prípadne na druhý deň ráno prepustený v sprievode dospelej osoby domov. Pri operácií sa narúšajú krvné kapiláry, ktoré spôsobujú krvácanie a následne pooperačné hematómy (modriny) a mierny opuch. Z tohto dôvodu sa hneď po operácií nakladá špeciálne kompresné prádlo, ktoré je potrebné nosiť 6 týždňov po operácií. Stehy sa vyberajú na 7 - 10 deň pri kontrole. Jazvy zostávajú minimálne. Návrat k bežným aktivitám je možný po cca týždni, postupne sa hematómy a opuch vstrebávajú. Plné zaťaženie je možné po 4-6 týždňoch, záleží od množstva odsatého tuku a operovaných lokalít. Pri nekomplikovanom priebehu je možné posudzovať výsledný efekt približne po 6-8 týždňoch.

Komplikácie:

Rekonvalescencia je proces individuálny, na ktorý vplýva mnoho faktorov. V pooperačnom období je potrebné rešpektovať a riadiť sa odporúčaniami chirurga. Pred prepustením je klientka informovaná o pooperačnom režime, bežných symptómoch, ktoré sa môžu vyskytnúť a o možných príznakoch komplikácií, kedy treba hneď informovať lekára prípadne kliniku.

O nás

Spoločnosť MGM Medical, s.r.o. vznikla v roku 2009.

Kde nás nájdete?

MGM medical, s.r.o.
NsP Zdravie Púchov
Pod Lachovcom 1727/55
020 01 Púchov

Kontaktné údaje

mobil: 0905 944 067
tel.: 042 38 10044
email: info@mgmmedical.sk

Copyright © 2017 MGM medical, s.r.o.

Created by JKC, s.r.o.