Púchovské centrum jednodňovej a plastickej chirurgie

042/3 810 044

info@mgmmedical.sk

Korekcie jaziev

Jazva vzniká náhradou straty kožného tkaniva neplnohodnotným kolagénovým väzivom. Čerstvé jazvy sú sfarbené do červena až fialova, staršie sú belavé. V prípade, ak sa nevytvorí dostatok náhradného kolagénového väziva, vznikajú atrofické (vklesnuté) jazvy. Pri zvýšenej tvorbe väziva vznikajú vyčnievajúce hypertrofické alebo až keloidné jazvy. Oba prípady môžu spôsobovať estetický problém pre človeka, ktorý je ale riešiteľný.

Chirurgická korekcia:

Jazvy po predošlých chirurgických zákrokoch napr. po apendektómii (operácii slepého čreva), operácii pruhu, alebo rôznych úrazoch bývajú častokrát neželanej veľkosti a tvaru, roztiahnuté alebo majú nevyhovujúce sfarbenie. Chirurgické odstránenie takejto jazvy je jednou z možností korekcie. Výkon sa realizuje ambulantne, výber stehov je potrebný na 7. až 14. deň v závislosti od lokalizácie pôvodnej jazvy. Chirurgické odstránenie jazvy môže byť spojené s rizikom jej opätovného vzniku, niekedy i vo výraznejšej forme.

Korekcia jazvy aplikáciou injekčného roztoku:

Nie každú jazvu je možné, resp. vhodné upraviť chirurgicky – teda odstránením a opätovným zašitím kože. Jedná sa hlavne o tzv. keloidné a hypertrofické jazvy. Najčastejšie bývajú lokalizované na pleciach, v oblasti dekoltu, na chrbte, ale aj inde na tele. Vznikajú po predošlej traumatizácii kože, úraze, ale niekedy aj po adekvátnom chirurgickom ošetrení (napr. odstránení znamienka), či po nepatrnom podnete ako je napr. očkovanie, či dokonca uštipnuitie hmyzom. Definitívna príčina ich vzniku nie je úplne objasnená.

Správnou aplikáciou injekčného roztoku kortikoidných látok (napr. Diprophos) je možné dosiahnuť jej korekciu vo forme zmenšenia, oploštenia, či vyblednutia. Roztok sa injekčne aplikuje priamo do jazvy. K zlepšeniu dochádza niekedy už po prvej aplikácii, no väčšinou je potrebných niekoľko opakovaní s približne mesačným odstupom.

Vhodná je kombinácia tejto metódy s následným použitím silikónovo -gélovej náplasti, ktorá je určená na starostlivosť a vyhladenie jaziev.

O nás

Spoločnosť MGM Medical, s.r.o. vznikla v roku 2009.

Kde nás nájdete?

MGM medical, s.r.o.
NsP Zdravie Púchov
Pod Lachovcom 1727/55
020 01 Púchov

Kontaktné údaje

mobil: 0905 944 067
tel.: 042 38 10044
email: info@mgmmedical.sk

Copyright © 2017 MGM medical, s.r.o.

Created by JKC, s.r.o.