Púchovské centrum jednodňovej a plastickej chirurgie

042/3 810 044

info@mgmmedical.sk

Korekcia ušníc - odstávajúcich, vrodených chýb (Otoplastika)

Odstávajúce ušnice bývajú už od útleho veku častým zdrojom psychických frustrácii (pocit menejcennosti, komplexov). Tento problém môže človeka sprevádzať až po dospievanie a dospelosť. Takto spôsobený stres môže výrazne ovplyvniť psychický vývoj dieťaťa ako i dospievajúceho mladého človeka.

Operácia patrí medzi najčastejšie operačné zákroky estetickej chirurgie s rýchlym a dlhodobo efektným výsledkom. Cieľom zákroku je úprava odstávajúcich alebo deformovaných ušníc, ktoré u klienta často volávajú pocity psychického dyskomfortu a tým dosiahnuť nový, atraktívnejší vzhľad. Vykonáva sa pri miestom znecitlivení. Ide o ambulantný výkon, bez nutnosti hospitalizácie. V prípade žiadosti klienta je zákrok možné vykonať aj v celkovej anestézii.

Indikácia na operáciu:

Korekcia ušníc alebo otoplastika sa vykonáva v prípade nadmerných, či odstávajúcich ušníc, ale aj rôznych abnormalít v tvare ušného boltca. Výsledkom operácie by mali byť prirodzene vyzerajúce ušnice, ktoré svojou veľkosťou a tvarom korešpondujú s veľkosťou a tvarom tváre a hlavy ako celku. Zákrok sa týka vonkajšieho ucha, a teda žiadnym spôsobom nemá vplyv na sluch klienta.

U detí optimálny vek pre operáciu je 5 - 6 rok života a viac, kedy dieťa nastupuje do školskej dochádzky. Je vhodná celková anestézia, lebo v skoršom období je spolupráca s dieťaťom nedostatočná, pretože dieťa sa s operačným riešením duševne nestotožňuje a operácia je iba prianím rodičov, nie samotného dieťaťa. Približne od 8 rokov je možné aj miestne znecitlivenie, keď počas operácie už dostatočne spolupracuje, čo významne ovplyvňuje výsledný stav. Horná veková hranica operácie nie je limitovaná.

Pred operáciou:

Z laboratórnych vyšetrení pokiaľ ide o zákrok v lokálnej anestézií je potrebné vyšetrenie krvného obrazu a hemokoagulačného vyšetrenia- zrážanlivosti krvi. Pri celkovej anestézii (u detí) je nutné kompletné interné predoperačné vyšetrenie. Klient by mal byť zdravý, bez akútneho ochorenia (angína, chrípka). Deň pred operáciou je vhodné si umyť vlasy.

Operácia:

Operačný zákrok trvá cca 1 hodinu. Rez sa vedie na zadnej strane ušníc, kde nie je viditeľný. Po zákroku je na hlavu naložená elastická bandáž stabilizujúca ušnice v správnej polohe.

Pooperačné obdobie a režim:

Klient môže po ukončení operácie odísť domov. Pri nekomplikovanom priebehu sa prvá kontrola vykonáva 7 dní po operácii, bandáž sa odstráni a nasadí sa elastická čelenka. Elastická čelenka sa nosí cca 2 týždne po operácii celý deň a 2 mesiace len na spanie. Stehy nie je potrebné odstraňovať, sú vstrebateľné, vypadnú samé. Doma môže klient robiť bežnú aktivitu s obmedzením fyzicky namáhavých prác a športu. K športu a plnej fyzickej záťaži je možný návrat obvykle cca po 4 týždňoch.

Komplikácie:

Rekonvalescencia je proces individuálny, na ktorý vplýva mnoho faktorov. V pooperačnom období je potrebné rešpektovať a riadiť sa odporúčaniami chirurga. Pred prepustením je klient/ka informovaná o pooperačnom režime, bežných symptómoch, ktoré sa môžu vyskytnúť a o možných príznakoch komplikácií, kedy treba hneď informovať lekára prípadne kliniku.

O nás

Spoločnosť MGM Medical, s.r.o. vznikla v roku 2009.

Kde nás nájdete?

MGM medical, s.r.o.
NsP Zdravie Púchov
Pod Lachovcom 1727/55
020 01 Púchov

Kontaktné údaje

mobil: 0905 944 067
tel.: 042 38 10044
email: info@mgmmedical.sk

Copyright © 2017 MGM medical, s.r.o.

Created by JKC, s.r.o.