Púchovské centrum jednodňovej a plastickej chirurgie

042/3 810 044

info@mgmmedical.sk

Korekcia prednej brušnej steny (Abdominoplastika)

Ide o zákrok, pri ktorom sa odstraňuje prebytočná koža a podkožná vrstva tuku zo strednej a dolnej oblasti brucha. Pri operácii sa podľa potreby vykonáva aj spevnenie priamych brušných svalov. Abdominoplastika nerieši obezitu, vhodná je u osôb, ktoré majú nadbytok kože a podkožného tuku uloženého na bruchu (nie v bruchu) a uvoľnené priame brušné svaly. Spravidla sa tento stav vyskytuje po opakovaných pôrodoch, po veľkej redukcii hmotnosti. Operácia je vhodná pre ženy aj mužov, nie je vekovo limitovaná a významne môže ovplyvniť kvalitu života.

Vhodnými kandidátmi sú:

  • ženy po pôrodoch, ktorým ostalo previsnuté bruško a rozostúpené priame brušné svaly a už neplánujú ďaľšie tehotenstvo,
  • pre ženy/mužov, u ktorých nie je možná liposukcia brucha z dôvodu nedostatočnej elasticity kože,
  • pre ženy/mužov po výraznej redukcii hmotnosti, ktorým zostali kožné záhyby - previsy.

Abdominoplastika sa dá pre lepší efekt a výsledok kombinovať aj s liposukciou.

Pred operáciou:

Operácii predchádza osobná konzultácia s plastickým chirurgom, počas ktorej sa porozprávate o možnostiach, spôsobe operácie a o všetkom, čo potrebujete pred operáciou vedieť a zaujíma vás. Lekár vás vyšetrí a v prípade záujmu sa stanoví termín operácie.

Zákrok prebieha v celkovej anestézii, čiže klient/ka je úplne uspatý/á. Predoperačne je potrebné kompletné laboratórne vyšetrenie krvi a interné predoperačné vyšetrenie (cez obvodného lekára, alebo u nás- hradí si ho klientka sama). Odporúča sa dva týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalycilovu (Aspiryn, Anopyrin, Alnagon a i.) z dôvodu rizika zvýšeného krvácania. V prípade fajčiarov sa odporúča dva týždne pred aj po operácií nefajčiť. U žien užívajúcich antikoncepciu, je vhodné prekonzultovať so svojim gynekológom jej prípadné vysadenie. Klient/ka musí byť zdravý/á (neprítomnosť akútneho ochorenia- chrípka, angína 3 týždne pred plánovanou operáciou). V prípade akútneho ochorenia sa termín operácie prekladá. Večer pred zákrokom je vhodné sa osprchovať a 6 hodín pred operáciou nič nejesť a nepiť.

Operácia:

Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá v závislosti od rozsahu približne 1,5 - 3,5 hodiny. Nadbytočná koža a tuk sa odstraňuje cez polmesiačikovitý rez, ktorý je vedený tesne nad pubickou oblasťou (oblasť podbruška)tak, aby jazva bola skrytá v nohavičkách resp. bikinách. Ďalší rez je po obvode pupka, ktorý sa presunie do novej polohy. Koža a podkožný tuk sú oddelené od svalovej vrstvy. Po sprístupnení svalov sa vykoná ich napnutie a spevnenie stehmi. Takto sa zabezpečí priamejší tvar brušnej steny a zúži sa oblasť drieku. Následne sa prebytok kože a podkožného tuku odstráni a rana sa zošije. Do operačnej rany sa podľa potreby zavádzajú podtlakové drény, ktoré odvádzajú prebytočnú krv po operácií. Ponechávajú sa približne 1 - 2 dni. Na záver sa nakladá špeciálne elastické kompresné prádlo - brušný pás.

Pooperačné obdobie a režim:

Po operácii je klient/ka sledovaný/á, podávajú sa analgetiká, preventívne antibiotika a i. Bolesti po operácii sú dobre zvládnuteľné analgetickou liečbou. Výraznejšie sú pri pohybe, ale postupne sa bolestivosť zmierňuje. Opuchy, modriny a necitlivosť kože v oblasti brucha sú normálne sprievodné javy trvajúce niekoľko týždňov po operácií. Rekonvalescencia je stav individuálny. Hospitalizácia trvá približne 2-3 dni - závisí od rozsahu operácie. Je potrebné si zabezpečiť dopravu domov. Klient/ka odchádza so špeciálnou kompresnou bielizňou (brušným pásom) do domáceho liečenia. Brušný pás je potrebné nosiť po dobu 6 týždňov od operácie. Stehy sa odstraňujú 2 týždne po operácii. Jazvy zostávajú okolo pupka a pozdĺž celého podbruška. Prvý týždeň po operácii je vhodný kľud na lôžku. Návrat do zamestnania (záleží od typu vykonávanej práce) približne po 2-4 týždňoch. Ľahká fyzická aktivita je možná po 2 týždňoch, plné zaťaženie, či športovanie sa odporúča po 2 mesiacoch od operácie. Definitívny výsledok možno hodnotiť pri nekomplikovanom priebehu po 3 mesiacoch, jazva zreje a bledne 3-6 mesiacov.

Komplikácie:

Rekonvalescencia je proces individuálny, na ktorý vplýva mnoho faktorov. V pooperačnom období je potrebné rešpektovať a riadiť sa odporúčaniami chirurga. Pred prepustením je klientka informovaná o pooperačnom režime, bežných symptómoch, ktoré sa môžu vyskytnúť a o možných príznakoch komplikácií, kedy treba hneď informovať lekára prípadne kliniku.

O nás

Spoločnosť MGM Medical, s.r.o. vznikla v roku 2009.

Kde nás nájdete?

MGM medical, s.r.o.
NsP Zdravie Púchov
Pod Lachovcom 1727/55
020 01 Púchov

Kontaktné údaje

mobil: 0905 944 067
tel.: 042 38 10044
email: info@mgmmedical.sk

Copyright © 2017 MGM medical, s.r.o.

Created by JKC, s.r.o.